Pred leti so naredili znanstveno raziskavo, kjer so želeli raziskati, zakaj pri istem vnosu kalorij in podobni postavi nekateri ljudje ohranjajo ves čas isto telesno težo, drugi pa se kljub navidezno istem režimu prehranjevanja nenehno redijo.

Vse udeležence te raziskave so ves čas snemali in ugotovili so, da so posamezniki, ki so se redili, bolj pri miru kot tisti, ki s telesno težo niso imeli težav. Povedano drugače, tisti, ki so ohranjali isto telesno težo, so bili na mikro ravni bistveno bolj telesno dejavni, kot tisti, ki so pridobivali telesno težo. Človek bi si mislil, da gre za zanemarljiv faktor, vendar temu ni tako. Vsi mikrogibi se tekom dneva seštevajo in računica je preprosta, kdor se več premika, pokuri tudi več kalorij.

Pri mikrogibih gre za majhne gibe, ki smo jih že vsi kdaj opazili. Če človek sedi na stolu s prekrižanimi nogami in z zgornjo nogo niha gor in dol, potem so to točno tovrstni mikrogibi, o katerih govorimo. Ko se pogovarjamo, lahko imamo roke v žepu ali pa z njimi živahno krilimo naokoli, da bi z neverbalno komunikacijo podkrepili povedano. Tudi to kriljenje z rokami spada v rubriko mikrogibov. Dodaten primer je lahko tudi, ko čakamo v čakalnici na to, da pridemo na vrsto. Lahko sedimo pri miru na stolu ali pa v prostoru hodimo v krogu. In kaj ima vse to opraviti z minitreningi?

Zelo veliko, ker ta raziskava dokazuje, da se lahko tudi majhne in najmanjše enote gibanja, ki jih sicer uradno ne bi smatrali kot neke vadbene enote, lepo seštevajo in na dolgi rok odločajo o tem, kaj se bo dogajalo z našo telesno težo, z našim zdravjem in našim počutjem.

Zato v klinikah, kjer zdravijo paciente s prehrambenimi motnjami, torej tistimi, ki premorejo premalo telesne teže, ni dovoljeno nihati z nogami, hoditi po stopnicah gor in dol, kar je videti na prvi pogled zelo diktatorsko, a očitno nujno in razumljivo, sploh v kontekstu, ki sem ga zgoraj razložil. Za omenjene paciente so mikrogibi lahko dodaten vzrok za poslabšanje njihovega stanja, za vse, ki pa se borijo z odvečno telesno težo pa je lahko to zdravilo in tudi rešitev njihovega problema.

Če to spoznanje, da lahko seštevek majhnih gibov povzroča na dolgi rok tako pozitivne učinke glede ohranjanja neke optimalne telesne teže, prenesemo na zavesten način v naš vsakdanjik, se lahko lotimo minitreningov, torej najmanjših enot kratkih treningov in ta trend še podkrepimo.

Minitreningi lahko trajajo pet, deset ali petnajst minut. Lahko so različno intenzivne narave in seveda lahko iz vsebinskega vidika stlačimo v takšno vadbeno enoto kar si pač želimo in kar ima smisel, glede na to, kaj si želimo s takšnim minitreningom doseči.

Iz lastnih izkušenj vem, kako težko si je vzeti eno ali dve uri na dan zase, sploh, če nimamo ustaljenega urnika dela in moramo pri tem voziti otroke v vrtce, šole in na njihove krožke in treninge. Seveda je poleg vsega naštetega potrebno še kdaj v trgovino, kuhati in da bi nam bilo še lepše, nam v času digitalizacije država nalaga še vedno precej papirologije, da slučajno ne bi porabili prostega časa za bolj pametne dejavnosti.

Ko sem postal oče in ko sem gradil svoje podjetje, sem imel slabo vest, ker nisem več treniral 3 x na teden, dokler nisem zasledil koncept minitreningov. Mnogi si res težko vzamejo uro ali dve časa samo za to, da bi šli v gozd, v fitnes ali nekam na trening, pa lahko motivacijski trenerji govorijo kar hočejo. Vsi pa imamo vedno znova nekaj minut časa, ko čakamo na avtobus, med kuhanjem, celo med delovnim časom, da naredimo vajo, dve ali tri.

Posredujem vam nekaj predlogov, ki jih lahko zavestno in postopno prenesete v svoj vsakdanjik:

– Ko vidite kje kakšno vejo ali drog, se obesite (nadprijem ali podprijem). Res je, da  VISENJE NI SEXY, JE PA ZDRAVO IN BITI ZDRAV JE SEXY! Svoje početje lahko zagovarjate z namišljenim dejstvom, da vas boli hrbtenica in da si jo morate raztegniti, to ljudje razumejo in sprejemajo in potem svojega početja ni treba več opravičevati. Dejansko lahko potem malce bingljate, če vam je, pa lahko naredite še nekaj zgibov. Z ZGIBI razvijate cel kup mišic rok, ramen in hrbta.  Za tovrstno obešanje sem izkoriščal tudi že okvirje vrat, železne konstrukcije na gradbiščih, zadnjo stran stopnic, okenske police in celo zidove.

– Če opravljate nočno delo in ste res sami na delovnem mestu ter imate na voljo dolge hodnike, lahko opravite nekaj živalskih gibanj po vseh štirih (kuščarja, medveda, žabo, opico…). Preden začnete migati, raje preverite, če so v vaši bližini nameščene kakšne kamere, saj je možno, da niso vsi delodajalci ravno navdušeni nad konceptom minitreningov tako kot vi ;-)!

Primere “živalskih” gibanj si lahko ogledate tukaj:

Seveda, zamazali si boste roke, pa kaj potem! Gotovo imate na delovnem mestu tudi WC, kjer si lahko umijete roke.

– Na vsakem delovnem mestu vam pripada pol ure časa za malico, ki jo lahko izkoristite za sprehod do bližnjega parka. Če park premore drevesa, vam nihče ne brani, da na kakšno drevo tudi splezate. Če je drevo bolj tanko, se lahko poslužujete dveh tehnik plezanja, ki si jih lahko ogledate tukaj:

Tehnika št.1

Tehnika št.2

– Če živite v bloku, lahko nesete smeti iz nadstropja, kjer živite do kontejnerja peš. V stanovanje se seveda prav tako vračate peš po stopnišču.

– Ko pošiljate sms-e, lahko to počnete čepe in tako vadite nizek počep in na začetku sms-anja naredite poleg tega počep navzdol, na koncu pa še počep nazaj gor. Pri desetih smsih na dan je to deset minut vadbe nizkega počepa na dan in deset počepov na dan. Se vam zdi to malo? Da, to ni veliko, vendar, če temu dodate vse to, kar sem že opisal, je to že kar nekaj.

– Ko imate na dosegu rok ograje, klopi in tekoče stopnice lahko delate dipse, L-sit-e, sklece.

– Če imate na voljo steno, lahko delate celo paleto vaj, vseeno ali v kuhinji, dnevni sobi, na WCju ali v službi. Ob steni lahko sedite, saj veste, gre za vajo, kjer ob steni sedite brez stola. Lahko delate stoje, lažje inačice sklec tako, da se naslanjate na steno, ali težje, da imate stopala na steni in dlani na tleh.

Na mojem facebook fanpageu redno objavljam razne filmčke najrazličnejših vaj če želite biti na tekočem z vajami, ki jih objavljam, vas vabim, da všečkate moj facebook fanpage: https://www.facebook.com/otelesu/

Še bolj poglobljene informacije pa ponujam v moji zaprti facebook skupini in sicer tukaj: www.facebook.com/groups/otelesu

– Kaj pa v času dopustov? Enko na plaži lahko igrate tudi čepe, v raznožki ali pa tako, da nenehno spreminjate način sedenja (po turško, pollotus, lotus, kleče, itn.). Ne bo vas konec, če greste na plažo peš! Prav tako si lahko pred pivom ali capirinhjo privoščite malo daljše plavanje ali čofotanje z vašimi dediči. Med palme ali drevesa lahko napnete slackline in uživate v vrvohodstvu.

– Na avtobusni postaji lahko delate dihalne vaje, keglove vaje, vaje za oči, ob robu pločnika lahko skoraj neopazno raztegnete meča.

Vse to sem že počel (in še vedno počenjam) in se je zelo obneslo, da sem ostal dokaj v dobri formi, kljub norim urnikom. Na začetku ljudje reagirajo na minitreninge bolj čudno, ampak bolje biti čuden in zdrav, kot neopazen in v bolniškem staležu. Zato bo pameten delodajalec toleriral minitreninge na delovnem mestu, ker bodo tako njegovi delavci ostali zdravi in je to gotovo bistveno bolj koristno početje, kot visenje na facebooku med delovnim časom.

Ljudje me sprašujejo, kako mi uspeva ostati fit pri vseh obveznostih, ki jih imam? Zgornje vrstice predstavljajo odgovor na to vprašanje. Upam, da sem vam podal dovolj koristnih namigov in idej, da se lotite zgoraj opisanih vaj tudi sami.

***

Odpiram vrata vsem tistim, ki bi se radi učili novih gibalnih veščin (borilne veščine, naravna gibanja, osnove gimnastike, dihalne vaje, kopanje v ledeni vodi, meditacija v gibanju…). Interesenti, ki bi bili radi lepi samo poleti, me ne zanimajo. Na individualnih urah poučujem namreč samo ljudi, ki jih zanima širjenje gibalnih horizontov in razvijanje gibalnih sposobnosti preko osvajanja novih gibalnih znanj. Moje delo poteka na dolgi rok, ker ne verjamem v instant rešitve in ker s poučevanjem spreminjam življenjski slog posameznika. Več informacij dobite, če mi pišete semkaj: roartdoo@gmail.com

Podobni članki:

Pin It on Pinterest

Share This