Če želite podcast poslušati, kliknite semkaj:

***

***

Če raje berete, pa nadaljujete tukaj:

***
Poslušate 4. epizodo podcasta O TELESU. Sem Robert Lisac in danes se bomo pogovarjali o gimnastiki.
***
Spominjam se, kako je pri športni vzgoji večina sošolcev zavijala z očmi, ko je profesor športne vzgoje najavil, da se bomo lotili osnov gimnastike. Meni je bila gimnastika vedno všeč, oboževal sem jo, kar pa za večino sošolcev ni držalo, kar lahko na nek način razumem. Vadba je bila dokaj suhoparna, šlo se je samo za to, da se pokaže gimnastične prvine za oceno. Ko nekaj počneš samo za oceno in ne zato, da bi ti to dejansko koristilo v življenju, je jasno, da v tem primeru ne more biti prisotna neka motivacija. Konec koncev pa se profesorji tudi niso ravno potrudili, da bi nam razložili, zakaj je gimnastika dobra za nas. Ko nimaš motivacije in ne vidiš smisla v učnih vsebinah, se lahko hitro zgodi, da zasovražiš najprej gimnastiko, potem pa še profesorja športne vzgoje.
***
V prevalih, premetih v stran in v stojah na rokah sem vedno videl smisel, ker sem se ukvarjal z borilnimi veščinami in mi je bilo jasno, da je gimnastika pač osnova za vse “ninja fore”, ki sem se jih želel naučiti, zato je bilo motivacije za vadbo kar precej, vsaj moje strani. Sošolci so pri vadbi vidno trpeli in mnogi so zaradi gimnastike zasovražili športno vzgojo in pogosto zraven še profesorja športne vzgoje. Odpustite svojim profesorjem športne vzgoje in se spet lotite gimnastike, ne bo vam žal!
***
***
Če vam je bila gimnastika v osnovni šoli pretežka, je seveda logično, da ste jo zasovražili. Zato je treba začeti čisto pri Adamu in Evi, torej na začetku. Lotite se osnov, ki jih še obvladate in gradite na obstoječih osnovah. Pri gimnastiki je velika prednost ta, da pri vadbi dela celo telo. Morda prav prav zaradi tega doživlja gimnastika v raznih oblikah nek preporod?
***
V mestih, kot tudi v parkih se zadnje čase postavljajo kovinski drogovi, kovinske bradlje in krogi, kar pomeni, da neko povpraševanje glede teh aktivnosti očitno obstaja. Ko se vozim s službenim vozilom mimo študentskega naselja v Rožni dolini, vidim na tamkajšnjih gimnastičnih orodjih na prostem vedno punce in fante, ki vadijo. Meni je ta trend blazno všeč. Po svetu pa se prav tako vedno bolj širi trend, da se ljudje srednjih let začenjajo ukvarjati z gimnastičnim treningom moči in gibljivosti, kar se mi zdi fantastično. Na facebooku, Instagramu in na Youtubu mladi in stari v veseljem objavljajo svoje stoje na eni roki in prav je, da se javno pohvalijo s takšnimi in podobnimi dosežki. Vse to so pokazatelji, da gimnastika postaja spet bolj popularna.
***
Na treningih borilnih veščin, ki sem jih vodil, sem pogosto vpletal že v samo ogrevanje cel kup gimnastičnih elementov. Zakaj? Zato, ker sem bil mnenja, da človek, ki ne obvladuje svojega telesa, preprosto ne more uspešno obvladovati telo nekoga drugega. Moji varovanci so kar redno morali delati kolesa v stran, stoje na rokah ob steni in cel kup podobnih reči. Mnogi vrhunski borci so tudi zelo solidni na področju gimnastike. Tudi za povprečnega človeka je po mojem mnenju gimnastika smiselna aktivnost, v katero je vredno vlagati čas in energijo. Zakaj? Razlogov je precej:
***
1. Pri gimnastiki dela celo telo.
2. Bolj, ko osvajamo osnovne gimnastične prvine, bolj pridobivamo na moči in gibljivosti.
3. Gimnastične elemente je možno prilagoditi nivoju vsakega posameznika.
4. Gimnastika je poceni. Kroge, drogove in bradlje najdete povsod, ne samo v parkih, tudi v mestih in na trim stezah in to brezplačno!
5. Vsak gimnastični element, ki se ga naučite, zbudi željo, da se lotite še težjega elementa in tako imate ves čas pred sabo cilj in s tem tudi motivacijo za vadbo.
6. Gimnastika vam omogoča, da ste boljši tudi v drugih športnih panogah. Naš profesor za orodno telovadbo na fakulteti za šport, gospod Toni Bolković nam je razlagal, da je tudi pokojni smučar Rok Petrovič precej časa investiral v učenje osnov gimnastike. Kot sem že namignil, skoraj vsi vrhunski borci na področju borilnih veščin obvladajo vsaj osnove gimnastike in podobno velja za cel kup drugih športnih panog.
7. Na krogih in na drogu ste pogosto v visečem položaju, kar je balzam za hrbtenico človeka, ki sicer opravlja sedeči poklic, ker hrbtenico nežno raztegne, če vadimo z občutkom.
8. Sodobni človek tekom dneva zelo redko dvigne roki nad glavo, ker mu to preprosto ni potrebno početi. Na krogih in na drogu sta roki zelo pogosto dvignjeni nad glavo.
***
Če sem vas navdušil in se boste lotili gimnastike, potem začnite nežno, postopno in sistematično. Vadba naj bo zabavna!
***
Če ste mnogo let z ritjo polirali samo zofo pred TVjem, potem je jasno, da se lotite svojih prvih gimnastičnih podvigov lepo nežno. Že samo visenje na drogu je lahko čisto dovolj na samem začetku. Verjetno si boste mislili, da pa viseti res ni težko? No, kako dolgo lahko vi kje visite, če se nekje primete za vejo, drog, kroge ali kakšne vrvi? Le redki so sposobni viseti dlje kot eno minuto. Mnogi, ki visijo z droga, pozabijo med visenjem popolnoma na dihanje in se tega niti ne zavedajo. Zato dihajte, ko visite!
***
Pomembno je, da se celotnega projekta lotite postopno in pri tem izklopite ego. Vsako pretiravanje zelo hitro vodi v poškodbe. Mišice se hitro prilagajajo novim obremenitvam, kite pa ne. Zato zahtevnost in intenzivnost stopnjujte raje prepočasi kot prehitro.
***
Brez sistematike ne bo šlo. To pomeni, da je verjetno bolj pametno, da se lotite prevalov, premetov v stran in stoje na rokah, preden se lotite premetov in salt.
***
Za vse tiste, ki gimnastike niste navajeni in seveda tudi tiste, ki ste malce starejšega datuma tako kot jaz, opozarjam, da od gimnastike človek dobi, vsaj takšna je moja izkušnja, zelo čuden “musklfiber”. Drug dan se počutim fizično na nek način kot bi staknil kakšno gripo.
***
V družbi je pogosto še veliko bolj zabavno vaditi, ker se seveda lahko pojavi zdrav tekmovalni duh, ki ga lahko konstruktivno izkoristimo. Z mojo hčerko in mojo pastorko smo na tri stezi nekoč tekmovali, kdo lahko najdlje visi na krogih. Moja sedemletna hčerka je tako visela več kot eno minuto  in kot klop krogov sploh ni hotela spustiti. Tudi prijateljske stave so lahko krasna motivacija. S pastorko sem nekoč stavil, da ne more narediti zgiba na krogih in če ji ga slučajno uspe narediti, sem ji obljubil sladoled. Ha, za sladoled je pa moja pastorka pripravljena podirati svetovne rekorde in tako je naredila tisti zgib in nato je sledil obisk pri sladoledarju. Sicer pa je najbolj zdravo tekmovati sam s sabo. Pred kratkim mi je na ta način uspelo po 25 letih končno spet narediti sklopko na drogu in tega dosežka sem se še posebej veselil. Dokaz si lahko ogledate tukaj:
***

***

Torej? Odpustite svojim profesorjem športne vzgoje in se spet lotite gimnastike!
***
Še to, če želite biti na tekočem z mojimi podcasti, članki na blogu in delavnicami, ki jih organiziram, vtipkajte v facebook iskalnik O TELESU in pojavil se vam bo moj facebook fanpage  , ki ga sicer lahko všečkate, vendar boste imeli več od tega, če prosite za pridružitev v mojo zaprto facebook skupino O TELESU (https://www.facebook.com/groups/otelesu/), ki se prav tako pojavi, ker bom tam objavljal stvari, ki jih drugje pač ne bom. Če imate kakšna vprašanja ali predloge, mi lahko pišete na roartdoo@gmail.com. Prav tako odpiram vrata vsem tistim, ki bi se pri meni učili na privat urah borilnih veščin, naravnih oblik gibanja, dihalnih vaj in cel kup drugih stvari. Vsebine vedno prilagajam posamezniku. Tisti, ki hočete imeti lepe riti in sixpacke pojdite drugam, ker pri meni je to stranski učinek vadbe in ne glavni namen. Naslednji podcast izide naslednjo sredo.
***
LP Robert
***
PS: Če menite, da sem podal nekaj koristnih in uporabnih informacij, bom zelo vesel, če ta članek delite na facebooku
Podobni podcasti:

Pin It on Pinterest

Share This