Robert: Kako pa lahko to – zelo globalno vprašano – dosežemo, oziroma kaj lahko naredi povprečen človek, da ima neko dobro telesno držo?

Nataša Sinovec: Ja, iz mojega zornega kota je mogoče treba najprej pogledat kje smo zdaj, kaj se zdaj z našo telesno držo dogaja.

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: V bistvu lahko sami doma naredimo kar nekaj stvari. Recimo, en način je, da se sezujemo, da smo čisto bosi. Naredimo par korakov na mestu, da malo zmedemo svoje možgane in nismo preveč osredotočeni na svoja stopala in potem se ustavimo. Nato poskusimo opazovat, kako je naša telesna teža razporejena po naših stopalih.

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: Ničesar ne poskušamo spremenit, ničesar ne poskušamo popravit, samo opazujemo. In potem lahko recimo opazimo, da je na enem stopalu mogoče malo več teže kot na drugem. To nam že govori o nekem neravnovesju levo-desno. Ali pa čutimo več teže na petah kot na prstih, to nam mogoče govori o neravnovesju spredaj-zadaj. Lahko tudi čutimo, da imamo na enem stopalu več teže na prstih, na drugem pa več teže na petah. Ne glede na to, kaj začutimo, če ni enakomerne razporeditve po celih stopalih, pomeni, da gre za neko neravnovesje.

Robert: Mhm …

Nataša Sinovec: To je recimo en tak test, ki ga lahko zelo hitro naredimo. Je tudi zelo praktičen, če potem naredimo kakšno vajo in ga ponovimo, da lahko vidimo ali je ta vaja kaj spremenila v našem telesu.

Robert: A tako hitro?

Nataša Sinovec: Takoj. Saj telo se takoj odzove!

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: Druga stvar je, kako dolgo potem to ostane v telesu.

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: Če hočemo neko spremembo doseči, moramo ponavljat stvari (vaje), da se postavi (telo) v nek drug položaj. Če je neka mišica preveč zakrčena, jo je treba sprostit, če je neka mišica pozabila, kaj je njeno delo in neka druga kompenzira namesto nje, je treba obe na novo naučit – tisto kompenzirajočo, naj bo pri miru, to, ki spi pa, da naj končno začne nekaj delat oziroma delat tisto, za kar je tu. Ampak to ne gre takoj. Na novo je treba vzpostavit mišično živčne povezave in to nekaj časa traja. Odvisno je tudi od tega, kako dolgo je to že prisotno v našem telesu – iz mladosti, morda po neki poškodbi, morda zaradi neaktivnosti – razlogi so različni.

Drug test, ki je tudi zelo enostaven in hitro lahko ugotovimo v kakšnem položaju je naša glava oziroma ali ima prsni del naše hrbtenice povečano ukrivljenost ali ne, pa je, da se postavimo ob steno ali vrata, skratka ob neko ravno površino za sabo. Postavimo pete do stene, zadnjico naslonimo na steno in tudi zgornji del hrbta. In potem opazujemo. Nekaterim se bodo meča dotikala stene, drugim ne. Če se dotikajo, opazujemo ali se dotikajo na enak način. In, če se ne, že vidimo, da je prisotno neko neravnovesje. V tem primeru gre zelo pogosto za rotacijo medenice. Enako opazujemo, ko smo z zadnjico naslonjeni na steno, ali je ta občutek na levi in desni strani enak ali ni enak. Če ni enak, smo zopet pri neravnovesju. Enako opazujemo ali je občutek levo-desno pri zgornjem delu hrbta enak ali ni enak. No, nazadnje pa opazujemo glavo. Se glava samodejno dotakne stene, ali se moramo malo potrudit, da jo naslonimo k steni? Če se samodejno dotakne stene, potem je glava lepo poravnana nad ramenskim obročem. Če pa se ne dotika stene in se moramo potrudit, da jo naslonimo na steno, nam to govori o tem, da je naša glava premaknjena naprej. Torej je zamaknjena iz nevtralnega anatomskega položaja, ukrivljenost naše  prsne hrbtenice pa večja kot bi bilo dobro, da je.

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: Recimo, to sta dva taka testa, ki ju lahko sami doma naredimo.

Robert: Super… Nataša, dobro veš, da bi zdaj midva lahko o tem razpravljala še cel dan …

Nataša Sinovec: Bi se dalo še kakšno povedat …

Robert: … Ampak to pomeni, da bomo še ponavljali tovrstne dogodke in še kakšen intervju sigurno naredili. Zanima me pa, kje lahko ljudje izvedo več o tebi, o tem kar počneš? Kje to počneš oziroma, kaj ponujaš ne tem področju, o katerem sva se sedaj pogovarjala?

Nataša Sinovec: Trenutno bolj malo zaradi razmer, kakršne so, sicer pa sem stacionirana v Mariboru. Posvetovalnica Viva la Vida je prostor, kjer sem najbolj dejavna. Tam izvajam vadbo za vzravnano držo, za kaj pa drugega! (smeh). To so v bistvu skoraj individualne vadbe v majhnih skupinah. Izvajam tudi individualne obravnave, v kolikor si tega kdo zaželi.

Robert: Ampak, ti imaš tudi Youtube kanal …

Nataša Sinovec: … jooj …

Robert: Pa imaš tudi Facebook …

Nataša Sinovec: Ja, no, to pač nekako mora bit v današnjih časih. (smeh)

Robert: Torej, tam te tudi najdejo.

Nataša Sinovec: Na Youtube kanalu največ najdete vse to, kar nismo mogli počet v živo. Oziroma večina je tega, kar nismo mogli počet v živo pri naši vadbi za vzravnano držo, ki se imenuje pokončen ponedeljek, ker pač to izvajamo ob ponedeljkih in smo vsi zelo pokončni potem.

Robert: Za razliko od petka! (smeh)

Nataša Sinovec: (smeh) Ja, se trudimo, da bi to čim dlje držalo. V glavnem, gre za sklop vaj, ki celo telo postavijo v malo boljše ravnovesje. Včasih je malo bolj poudarek na zgornjem delu, včasih malo bolj na medenici in kolkih, vedno pa na telesu kot celoti. Torej, če si kdo želi enourne vadbe, dobrodošli!

Na Facebooku pa ima posvetovalnica Viva la Vida tudi svoj kotiček. Tam se najdejo raznorazne stvari o gibanju in še o čem, kar je koristno za naše zdravje in dobro počutje.

Robert: Ampak, spletno stran pa tudi imaš.

Nataša Sinovec: Aja, ja to tudi imam. (smeh)

Robert: (smeh) Baje!

Nataša Sinovec: Ja, spletna stran je www.posvetovalnica-vivalavida.si in je sedaj v prenovi ter ni ravno taka kot bi si jaz želela, ampak enkrat pa bo. Je pa tem seveda malo več informacij o tem kar počnem in kako to zgleda.

Robert: Nataša, najlepša hvala.

Nataša Sinovec: Prosim.

***

Je nevtralen položaj hrbtenice bullshit? Nataša Sinovec na to vprašanje odgovarja v tem videu. Klikni TUKAJ!

Natašin Youtube kanal na katerega se lahko tudi naročite: https://www.youtube.com/channel/UCkixMWCG3OZRfPOTKLs49JQ

***

Kdor je rad deležen gibalnih vsebin, bo vesel youtube kanala O TELESU, kjer večinoma objavljam intervjuje z zanimivimi sogovorniki in strokovnjaki na tem področju. Youtube kanal O TELESU si lahko ogledate TUKAJ in če želite, se lahko nanj tudi naročite.

Pin It on Pinterest

Share This