V tem intervjuju nam bo Nataša Sinovec, strokovnjakinjo za telesno držo, razložila, kaj je pravilna telesna drža. Intervju sem za vse, ki raje berete, kot gledate Youtube filmčke pretvoril v pisno obliko. Vsi, ki pa kljub temu raje gledate kot berete, si pa lahko video ogledate tukaj:

Robert: Lepo pozdravljeni! Zraven mene sedi Nataša Sinovec, ki je totalna strokovnjakinja za telesno držo. Povedala nam bo kaj več o telesni drži, oziroma, povedala nam bo, kaj je sploh idealna telesna drža?

Nataša Sinovec: Ja, zdravo! Sicer ne vem, če sem res totalna strokovnjakinja za telesno držo, ampak, ja, dobro, recimo, da nekaj vem o tem.

Robert: V primerjavi z mano pa že!

Nataša Sinovec: Kako je bilo že vprašanje?

Robert: Kaj je idealna, pravilna telesna drža?

Nataša Sinovec: Idealna telesna drža? Ja, v bistvu, kar mene najbolj zmoti, ali pa mi malce požene neke doživljaje po telesu, posebej, ko ljudje, ki se ukvarjajo z gibanjem, ki so recimo doma v nekem gibalnem področju, o telesni drži govorijo kot o nečem, kar zadeva samo hrbtenico. To pa seveda ne drži. Hrbtenica je samo del telesne drže.

Robert: Okej…

Nataša Sinovec: Ko govorimo o telesni drži, gledamo v bistvu celo telo, od gležnjev, pa do vrha glave. Oziroma, če gledamo glavne nosilne sklepe, so to gležnji, kolena, kolki in ramenski obroč. Če pogledamo na naše telo s strani, potem bi bila neka nevtralna anatomska drža, ko je sredina glave postavljena točno nad ramenom, rame nad kolkom, kolk nad kolenom, koleno nad gležnjem. To je tako, ko gledamo s strani, se pravi, da obstaja ravnovesje spredaj-zadaj. Vse mišice na sprednjem delu telesa in na zadnjem delu telesa delujejo funkcionalno, so usklajene in vzdržujejo to ravnotežje spredaj-zadaj, da je lahko naša drža tako vzravnana. Hkrati je ta navidezna črta, ki jo potegnemo skozi omenjene nosilne sklepe, tudi naša težiščnica.

Robert: In to je idealna, oziroma pravilna telesna drža?

Nataša Sinovec: To je v bistvu nevtralen anatomski položaj. Če pogledamo na primer s sprednje strani, potem iščemo tudi ravnovesje levo-desno, torej, da so sklepi levo-desno na navidezni vzporednici s tlemi, oziroma na neki vodoravni črti. Če gledamo ti dve pravili, vidimo, da se v vsakem sklepu pojavi pravi kot in to je ta nevtralen anatomski položaj h kateremu se želimo približati. Zato ker, kadar je naša telesna drža čim bolj podobna tej, potem sila gravitacije vse naše sklepe enakomerno obremeni. Če pa katerikoli od sklepov pobegne ven iz tega nevtralnega položaja, potem se pač začne sila gravitacije drugače razporejati in na določenih mestih pride do povečane obremenitve. Zaradi povečane obremenitve seveda lahko pride do trenja med tkivi. Lahko je to povečano trenje v samem sklepu, v kitah, med fascijami, kakorkoli… To povečano trenje lahko pripelje do vnetja, bolečine, ne nazadnje tudi do obrabe. Vse to, kar zdaj govoriva (vzravnana drža),  je položaj h kateremu težimo, da bi dosegli ravno to – čim bolj enakomerno razporeditev gravitacijske sile.

V resnici pa je naša telesna drža pač položaj, ki ga naše telo zavzame. Jaz tukaj tudi ločim med položajem, ki ga recimo mi izvedemo. Nekateri mislijo, da je vzravnana telesna drža – prsi ven, glava gor –, da je to nek sila naporen položaj. In ja, če se na ta način držimo, potem vzdržujemo neko tenzijo, da bi dosegli tako držo …

Robert: (Sarkatstično) To zgleda zelo naravno…

Nataša Sinovec: No, ravno to! Ampak tudi naporno je! Torej, pri vzravnani drži gre za mišično ravnovesje spredaj-zadaj, levo-desno. Vse mišice, vse mišične skupine, bolj ko delajo v skladu s svojo funkcionalno zasnovo, bolj se približujemo temu ravnovesju, bolj lahkotni se v telesu počutimo in bolj ta telesna drža sploh ni naporna!

Marsikomu, ki ima glavo pomaknjeno naprej, ki ima povečano ukrivljenost prsne hrbtenice, ga boli vrat, ga boli glava, ravno zaradi tega, ker sila gravitacije neprestano deluje na glavo. Sila gravitacije je neusmiljena. Kar mora iti dol, mora priti dol. Ko smo cel dan, ne glede na to, ali sedimo, stojimo, hodimo, kolesarimo, ali karkoli že počnemo, izpostavljeni gravitaciji in je naša glava ves čas postavljena naprej, je ves čas pod to silo gravitacije. Vse naše mišice, tudi vratna vretenca, prsna vretenca, … so pod večjimi obremenitvami, kot bi bila, če bi bila glava na sredini ramenskega obroča. To bi bil recimo en primer …

Robert: The best!

***

Je nevtralen položaj hrbtenice bullshit? Nataša Sinovec na to vprašanje odgovarja v tem videu. Klikni TUKAJ!

Kaj lahko naredimo za pravilno telesno držo? Nataša Sinovec na to vprašanje odgovarja v tem videu. Klikni TUKAJ!

Natašina spletna stran: www.posvetovalnica-vivalavida.si

Natašin Youtube kanal na katerega se lahko tudi naročite: https://www.youtube.com/channel/UCkixMWCG3OZRfPOTKLs49JQ

***

Kdor je rad deležen gibalnih vsebin, bo vesel youtube kanala O TELESU, kjer večinoma objavljam intervjuje z zanimivimi sogovorniki in strokovnjaki na tem področju. Youtube kanal O TELESU si lahko ogledate TUKAJ in če želite, se lahko nanj tudi naročite.

Pin It on Pinterest

Share This