Naravne oblike gibanja kot so hoja, tek, lazenje, plazenje, plezanje, plavanje, goloroko bojevanje, predstavljajo najbolj osnovne oblike gibanja človeka, na katere zaradi modernega načina življenja vedno bolj pozabljamo. Zakaj? Ker za mnoge oblike naštetih gibanj preprosto ne obstaja več potreba v okolju, kjer živimo.

Kdaj ste nazadnje počepnili, ker ste na ta način počivali, šli na WC v gozdu ali ker ste se v tem položaju igrali z otrokom na tleh? Stoli in WC  školjke ter naše civilizacijske navade so v tem primeru izrinile iz našega gibalnega spomina nizek počep kot položaj in hkrati tudi kot gib, v katerega recimo Japonci (stara generacija) z lahkoto prehajajo, ker so navajeni življenja na tleh.

Ker lahko vsak bizgec toži vzgojiteljice v vrtcu, otroci ne smejo več plezati po drevesih. Kar je bilo za mojo generacijo še normalno, je za trenutno generacijo otrok že skoraj znanstvena fantastika. Zaradi modernega načina življenja in sistemskih napak v vzgoji, tako doma kot v izobraževalnih inštitucijah, izumirajo naravne oblike gibanja, ki so še kako pomembna za človeka.

Morda se komu zdi, da to ni hudo, če kakšna oblika gibanja pač izgine iz našega gibalnega repertoarja, pa je res tako? Že sam termin “naravne oblike gibanja” nam pove, da so te oblike gibanja naravne in s tem del narave in s tem tudi del človeka, ki naj bi bil del te narave. Kakšno škodo delamo sami sebi s tem načinom življenja (seveda ne samo škodo, tudi prednosti so, samo v tem članku opozarjam na posledice, ki lahko nastanejo, če še naprej brišemo naravne oblike gibanja iz našega vsakdanjika), ponazarjam ljudem s tem, da preprosto vzamejo iz abecede črko A in naj govorijo tako, da odslej ne uporabljajo v svojih besedah črke A.

Rekli boste,sj to ni nič hudeg, se bo človek že navadil n to. Živimo v npredni civilizciji in je pč tko. Sčsom se nvdite n t nčin govorjenj, vendr je jsno, koliko je jezi n t nčin že izgubil in isto se nm dogj n giblnem področju.

In to je samo črk A! Zdj si p predstvljte, d zbrišemo še črko B. H! Nič hudeg, omo se že nekko znšli, omo imeli pč ol osiromšn jezik, p kj!

Nadaljeval bom spet po starem, s celim obsegom abecede, da boste lahko članek prebrali sploh do konca. No, na podoben način postopamo z našimi naravnimi oblikami gibanja. Torej, tistemu, ki še zdaj ni postalo jasno, mu ni več pomoči. Naravne oblike gibanja so nujno potrebne, ne samo zaradi samih naravnih oblik gibanj in da jih ohranimo kot neko gibalno kulturno dediščino, temveč zaradi našega zdravja samega.

Zato sem se dolgo spraševal, kako lahko čim bolj vpletam naravne oblike gibanja v svoj civiliziran vsakdanjik in uživam v prednostih civilizacije in prednostih, ki jih prinašajo naravne oblike gibanja? Več desetletij sem eksperimentiral in nastal je sistem vadbe, ki bi ga lahko morda še najbolj opisal kot “naravna ciklizacija” ali gibanje, kot ga narekujejo posamezni letni časi, ne po Vivaldiju, temveč po Liscu ;-)! Kako je to videti, si lahko ogledate tukaj:

Če želite, se lahko naročite tudi na moj Youtube kanal in sicer tako, da kliknete, ko odprete zgornji filmček na ikono NAROČI. Komu je ta Youtube kanal sploh namenjen? Vsem tistim, ki bi radi bili varni (osebna varnost, samoobramba, samozaščita, borilne veščine), fit (naravne oblike gibanja, naravni fitnes, gimnastika, zdrav način življenja) in pripravljeni (Pripravljeni na krizne situacije kot so naravne katastrofe, neredi, osebne in drugačne krize…).

In če si pozorno ogledate video, tudi, če ne razumete moje vzhodno evropske angleščine obarvane z Schwarzeneggerjevskim naglasom, boste že samo z gledanjem gotovo dojeli sporočilo, ki ga želim posredovati! Če živimo kot del narave, se naravno poslužujemo naravnih oblik gibanj in trdim, bolj, kot smo del narave, bolj se poslužujemo naravnih oblik gibanj. Konkretno, če nabiram kostanj, moram hoditi, se priklanjati, počepati na tisoč in en način na različnih terenih in na koncu sem deležen še izvrstnega eko obroka, ko si ta kostanj spečem. Če to počnemo pa še v skupnosti, pa še toliko lepše, ker se lahko družimo med gibanjem in med peko kostanja in med tem, ko ga jemo.

Naravne oblike gibanja prinašajo veliko veselja, kot lahko vidite v posnetku, ko se ruvam s prijateljem in tako oba krepiva svoje samoobrambne sposobnosti, hkrati pa na ta način tudi krepiva svoje telo. Vsako naravna oblika gibanja ponuja obilo pozitivnih učinkov, ki so med sabo neverjetno povezani.

Najlepše je trenirati naravne oblike gibanja seveda v naravi, torej v originalnem okolju, kamor homo sapiens dejansko spada, ne pa v fitnesih, gymih, dojojih in drugih zaprtih prostorih. Seveda nisem proti fitnesih in da nekdo trenira doma, vendar je to zame osebno druga najboljša opcija, ker najboljša vedno ostaja mati narava.

Če seveda ni možno trenirati naravnih oblik gibanja nikjer drugje, je bolje trenirati sredi mesta, kot pa sploh ne trenirati in se tolažiti, da tako ali tako nima smisla, ker to preprosto ni res. Povsod se da trenirati naravne oblike gibanja, kajti, če imate na voljo dva kvadratna metra, že lahko počnete marsikaj! Po domače, potrebujete samo tla in že lahko začnete trenirati. Če pa slučajno nimate na razpolago tal, je to najbolj izviren izgovor, kar sem ga kdaj slišal! 😉 Torej? Izgovorov ni! Vsak se lahko loti naravnih gibanj, vseeno, ali živi v velemestu, mestu, na vasi ali sredi pragozda.

Želim Vam veliko veselja pri gibanju!

Robert

ps: Če se zdaj sprašujete kako pravilno trenirati naravne oblike gibanja, kliknite TUKAJ!

Pin It on Pinterest

Share This