V tem intervjuju nam bo Nataša Sinovec, strokovnjakinjo za telesno držo, razložila, ali je tako opevan nevtralen položaj hrbtenice bullshit ali ne. Tisti, ki raje gledate, kot berete, si lahko intervju ogledate tukaj, ostali nadaljujete z branjem malce nižje.

Robert: Prej si omenila nevtralno pozicijo.

Nataša Sinovec: Ja.

Robert: Pa zdaj, ne vem, to ti veš, ampak eni pravijo, da je to bullshit, da nevtralne pozicije ni. Bi se ti s tem strinjala ali se ne bi strinjala?

Nataša Sinovec: Meni se zdi ta nevtralna pozicija oziroma ta nevtralen anatomski položaj neko izhodišče. Ti moraš vedet kam bi se rad približal, če hočeš nekaj spremenit. Recimo, marsikdo misli, da ima eno nogo krajšo od druge ali pa mu je to celo povedano, ne da bi bile opravljene meritve. Vendar v večini primerov ne gre za to, da je ena noga krajša od druge, temveč za to, da je zamaknjen položaj medenice. Se pravi, da je medenica, gledano levo-desno, v asimetriji. Zaradi tega imamo občutek, da imamo na eni strani krajšo nogo. Lahko imamo občutek, kot da hodimo z eno nogo po pločniku, z drugo pa po cesti. Mogoče malo pretiravam, a gre za to, da dobimo filing o čem govorim. Ko se popravi položaj medenice, tudi občutek ene noge krajše od druge izzveni oziroma se odpravi. Da pa to popravimo (položaj medenice) … gre za to, o čemer sem prej govorila (glej prejšnji video). O mišičnem ravnovesju – vse mišice spredaj-zadaj, levo-desno, ko se uravnovesijo, nas vodijo k temu nevtralnemu položaju, iz katerega izhajamo.

Seveda … ne vem ali je kdo čisto v piko v nevtralnem položaju. Tudi naše kosti niso take kot so narisane v anatomskih učbenikih. Tisti, ki se ukvarjajo malo bolj z anatomijo in so mogoče kdaj tudi kaj secirali vedo, da na primer niso vsa rebra enaka tako kot so narisana v učbenikih, ampak je to tu nekje, približno – zelo smo razgibani. Torej ne govorimo o neki inženirski natančnosti, saj naše telo ni stroj! Naše telo je živa stvar!

Robert: Seveda.

Nataša Sinovec: Tako da … No, to bi bilo moje mnenje. Gre za model h kateremu se želimo približat predvsem skozi perspektivo razporeditve sile težnosti skozi naše telo.

Robert: S tem odgovorom lahko živim.

Nataša Sinovec: Okej. Me veseli!

Robert: E! Zdaj imam pa še eno vprašanje. Ne, več jih imam, ampak …

Nataša Sinovec: Okej…

Robert: Prej si omenila, da neka optimalna telesna drža omogoča tudi lahkotnejše gibanje. A lahko poveš, kako to misliš, oziroma daš celo primer?

Nataša Sinovec: Ja … glej, recimo, če se vrnemo k prejšnjemu primeru, ko je medenica asimetrična in imamo občutek, da je ena noga krajša od druge. V tem primeru, če si poskusimo predstavljat, naša telesna teža ne bo enakomerno razporejena po naših stopalih, ampak bo ena stran bolj obremenjena, zato ker v medenici malo »visimo«. Zdaj se ne bom spuščala v to, kaj se dogaja v zgornjem delu telesa.

Robert: Ampak nekje pa je prednost! Oprosti, ker te prekinjam …

Nataša Sinovec: Ja, izvoli …

Robert: Takrat, ko moraš it i v ovinek … (smeh) če te nese … (smeh)

Nataša Sinovec: (smeh) Ja, mogoče! (smeh) Če bi bilo življenje tako, da bi ves čas vozili v ovinek (smeh) …

Robert: … v desno (smeh) …

Nataša Sinovec: (smeh) … potem bi bilo tudi naše telo temu prilagojeno (smeh). Ampak, ker mi lahko z našim telesom počnemo marsikaj …

Robert: Pa, ker obstajajo tudi ravne ceste, ne …

Nataša Sinovec: Ja, recimo … (se zresni in nadaljuje) No, ko imamo več telesne teže na eni strani, je tisti del telesa bolj obremenjen. In, če si ti recimo nek športnik, si tega seveda ne želiš. Želiš imet čim bolj enakomerno razporeditev in sile in moči, saj sicer s tem delom telesa (bolj obremenjenim) sigurno drugače izvajaš neke gibe kot pa s tistim delom telesa, ki je manj obremenjen. Torej že imava tukaj razliko. Mogoče se tebi zdi, da isto počneš (z obema deloma telesa), ampak dejansko je utrujenost na eni in drugi strani drugačna. Bolj ko se približamo temu nevtralnemu položaju, torej bolj je naša telesna drža vzravnana – ne da se mi držimo vzravnano, ampak da je mišično ravnovesje tako, da nam vzravnano telesno držo vzdržuje – bolj je naše telo funkcionalno …

Robert: Okej …

Nataša Sinovec: … Ni povečanih obremenitev na določenih delih in lažje ga (telo) uporabljamo za vse vrste gibov.

Te je to zanimalo? Sem odgovorila?

Robert: Ja, ja! Torej, če bi to mogoče prenesli v tehnični svet …

Nataša Sinovec: Ja?

Robert: … Pa če primerjamo telo z avtom? …

Nataša Sinovec: Ja, recimo, zdaj bomo morali menjat gume, ne?

Robert: Ja …

Nataša Sinovec: In potem? Gremo na optiko, ali ne gremo? Nam nacentrirajo gume ali ne? Ali kar pustimo, da gre vsaka malo po svoje?

Robert: No, saj!

Nataša Sinovec: Ja! Ista stvar je! Za avto poskrbimo, da je vsake guma scentrirana in fajn je, da še za naše sklepe poskrbimo, da so čim bolj poravnani. Ker je potem enostavno … pri avtu, ne vem, kaj se zgodi … z motorjem se začne nekaj dogajat, pa osi … ne vem … povečane obrabe so, ker to ne gre lepo …

Robert: … Ja, ja … To mene sprašuješ, ko nimam pojma o avtih …

Nataša Sinovec: Ja, no, predstavljam si … mislim si … ker to ne gre lepo po neki lepi krožnici, ampak oscilira …

Robert: … ja, ja … plajtra …

Nataša Sinovec: … seveda so potem obrabe drugačne. Pride do … ne vem, verjetno za kake gredi ni ravno najboljše. Podobno, no, če je ta primerjava, če si lahko to kdo prenese v telo, se seveda zelo podobne stvari dogajajo tudi tam.

Kar je pa meni zanimivo …

Robert: … Okej …

Nataša Sinovec: … je pa to, da naša telesna drža ne vpliva samo na naš mišično-skeletni sistem, ampak gre za celo telo in to je ena taka velika celota. Vpliva na naš dihalni sistem, prebavni sistem, srčno-žilni sistem, hormonski sitem, živčni sistem in zato se mi zdi še toliko bolj pomembno, da je telesna drža čim bolj vzravnana.

***

Kaj je pravilna telesna drža? Nataša Sinovec na to vprašanje odgovarja v tem članku in videu. Klikni TUKAJ!

Kaj lahko naredimo za pravilno telesno držo? Nataša Sinovec na to vprašanje odgovarja v tem videu. Klikni TUKAJ!

Natašina spletna stran: www.posvetovalnica-vivalavida.si

Natašin Youtube kanal na katerega se lahko tudi naročite: https://www.youtube.com/channel/UCkixMWCG3OZRfPOTKLs49JQ

***

Kdor je rad deležen gibalnih vsebin, bo vesel youtube kanala O TELESU, kjer večinoma objavljam intervjuje z zanimivimi sogovorniki in strokovnjaki na tem področju. Youtube kanal O TELESU si lahko ogledate TUKAJ in če želite, se lahko nanj tudi naročite.

Pin It on Pinterest

Share This