V tem intervjuju bo Aleksander predstavil svoje poglede na pravilno telesno držo in zdrave gibalne vzorce. Je človek prakse, ki ga zelo cenim, ker se nenehno izobražuje in to na zelo poglobljen način.

Kaj je pravilna telesna drža? Kako bi jo definiral?

Aleksander Donaj: Pravilno držo telesa lahko najpreprosteje definiramo kot pravilen in uravnotežen položaj glave, ramen, hrbtenice, kolkov, kolen in gležnjev. Telesna drža pove veliko o osebi, njenem življenjskem stilu, delovanju sklepov in mišic in še marsikaj drugega.

Kako nastane slaba telesna drža?

Aleksander Donaj: Razlogov za nastanek slabe telesne drže je veliko. Težave so večinoma povezane z modernim načinom življenja,  preveč sedenja in premalo pravilnega gibanja. Namenoma sem omenil besedo pravilnega, saj menim, da vsako gibanje ni nujno zdravo. Z nepravilnimi gibi lahko še dodatno povečaš težave, ki so posledica nepravilne telesne drže. Kako naj nekdo, ki nima dobre telesne drže in ne zna pravilno dihati in hoditi, potem pravilno teče?. Preden začnemo teči, se moramo najprej naučiti pravilnega dihanja s pomočjo prepone, pravilne postavitve omenjenih delov telesa, okrepiti moramo določene mišice, drugim pa povečati gibalno območje itd.

Kakšne so lahko posledice slabe telesne drže?

Aleksander Donaj: Posledic slabe telesne drže je veliko, zato bi njihovi opisi presegli namen tega intervjuja, potrjujem pa iz izkušenj, da so lahko precej nadležne in dolgotrajne. Delimo jih lahko na kronične in akutne, kot npr. kronične bolečine v vratu, ramenih, hrbtu, kolenih, kolkih, gležnjih, mišična atrofija, glavobol, težave z dihanjem, nevrološke motnje itd. Naj omenim primer osebe, ki ima vratni del hrbtenice ukrivljen naprej le za 2,5 cm. V tem primeru se obremenitev, usmerjena neposredno na hrbtenico, poveča v primerjavi z normalnim stanjem za več kot 4,5 kg. Lahko si predstavljate, kakšne so v tem primeru posledice nepravilne postavitve zgolj vratnega dela hrbtenice.

test-pocep

Težave z nepravilno telesno držo se tudi lahko kot domino efekt stopnjujejo in se prenašajo od enega dela telesa na drugega. Če oseba postavi v nepravilen položaj vratni del hrbtenice, se ta nepravilni položaj prenese naprej na ostale dele hrbtenice, lahko pa tudi na medenico, kolena in gležnje oz. obratno. Težava se lahko začne z nepravilno postavitvijo gležnjev, kar negativno vpliva na položaj drugih delov telesa, kot so kolena, medenica, kolki, hrbtenica itd.

Ali bi lahko omenil vajo, ki bi jo najbolj priporočal za dobro telesno držo? 

Aleksander Donaj: Če bi se moral odločiti za univerzalno vajo, ki najbolj prikaže, v kakšnem stanju je telesna drža določene osebe, potem bi izbral dviganje uteži, in sicer nalog s sunkom. Ta vaja vsebuje vse elemente dobre telesne drže. Za njeno pravilno izvedbo moraš biti dovolj gibljiv in stabilen; moraš imeti dobro razvito medsebojno koordinacijo gležnjev, kolen, kolkov, hrbtenice, ramen, vratu in glave. Če njihova postavitev ni pravilna ter medsebojno koordinirana, potem izvedba te vaje ne uspe. Ta vaja, če je izvedena pravilno, vsebuje vse gibe, kot so predklon, varianto mrtvega dviga (varianta zato, ker je izvedba mrtvega dviga drugačna, ampak bi bil opis razlik predolg in za namen tega  članka preobsežen), poteg palice, sprednji počep in potisk palice nad glavo. Našteti gibi kažejo na to,  da ima določena  oseba zdravo območje gibanja sklepnih sistemov telesa.

front-squat-1

Naj poudarim, da omenjena vaja zaradi svoje kompleksnosti ni primerna za vsakogar. V tem primeru priporočam tudi druge, enostavnejše vaje, kot npr. skleca, počep, veslanje, hoja, mrtvi dvig, potisk nad glavo, izpadni korak, dvig telesa na drogu, sprednji počep, počep z utežjo nad glavo. Kadar so te vaje izvedene na pravilen način, so zelo dobre za utrditev pravilnih vzorcev in tudi za treniranje pravilnih ter usklajenih položajev delov telesa.

jerk

Velik poudarek daješ na zdrave gibalne vzorce. Kakšni so  ti vzorci?

Aleksander Donaj: Zdravi gibalni vzorci simulirajo vsakodnevne gibe. Mednje sodijo fleksija in ekstenzija ramenskega obroča, notranja in zunanja rotacija ramenskega obroča, izpadni korak, predklon, počep, mrtvi dvig in počep na eni nogi.

 

Kakšne so značilnosti nezdravih gibalnih vzorcev?

Aleksander Donaj: Nezdravi gibalni vzorci se prej ali slej pokažejo v nepravilni telesni drži in posledično v težavah, povezanih z gibanjem, ki jih naštevam v odgovoru na drugo vprašanje. Če ima oseba vrat preveč nagnjen naprej, to povzroči povečano lordozo v vratnem delu hrbtenice in pogosto tudi kifozo v prsnem delu hrbtenice. Če ima nekdo težave z oslabljenostjo ali prevelikim tonusom sprednjih ali zadnjih stegenskih mišic in mišic trupa, lahko to vodi ali do povečane lordoze[1] ledvenega dela hrbtenice ali pa do  t. i. ploskega hrbta[2]. Težave z mišicami nog lahko vodijo tudi do povečanega varusa ali valgusa v kolenih, povečane supinacije ali pronacije v gležnjih, hiperekstenzije kolen itd.

Kako težave prepoznamo in odpravimo? 

Aleksander Donaj: Nezdrave gibalne vzorce lahko prepoznamo s pomočjo vseh naštetih vaj.

***

Barbaro in Aleksandra sem povabil, da povesta nekaj ključnih točko o nizkem počepu in dvigovanjem bremen nad glavo. Filmček si lahko ogledate tukaj:

[1] lordoza = vrsta ukrivljenosti

[2] ploski hrbet = an. flat back

Kontakti: 

Aleksander je pridobil naslednje nazive in licece:

– mednarodno licenco za osebno treniranje organizacije Federation of International Sport Aerobics and Fitness (FISAF), priznano v 29 državah sveta,
– licenco za inštruktorja individualnih in skupinskih treningov Fitnes Zveze Slovenije,
– potrdilo  o opravljenem intenzivnem tečaju za inštruktorja vadbe s Kettlebel orodji s strani European Girevoy Sport Association (EGSA),
– diplomo za naziv Alpinist s strani Komisije za Alpinizem pri Planinski zvezi Slovenije,
– diplomo za izvajanje kineziotaping metode manualne terapije s strani priznane šole Higeja,
– potrdilo o opravljenem intenzivnem tečaju za inštruktorja vadb Pilates s strani zelo priznane mednarodne kanadske šole Stott Pilates;
– potrdilo  o opravljenem intenzivnem tečaju za inštruktorja original Spinning vadbe na kolesih.

 

***

Vesel bom, če všečkate: facebook O TELESU in če menite, da so zgornje vrstice zanimive še za vaš krog znancev in prijateljev, bom počaščen, če jih delite z njimi preko facebooka.

Podobni članki:

Pin It on Pinterest

Share This