Samo Jeranko je aktualni svetovni podprvak v prostem potapljanju in 15-kratni državni rekorder. Bogate mednarodne izkušnje ga uvrščajo v svetovni vrh strokovnjakov na področju prostega potapljanja.

Na fakulteti za šport je bila norma za vertikalni potop na dah 10 metrov. Ti se redno potapljaš 10 x globlje. Katere so po tvojem mnenju tri glavne sestavine za tvoj uspeh in zakaj?

Samo Jeranko: Ko sem pričel s prostim potapljanjem mi je potop na 10m predstavljal isti izziv kot sedaj na 100m. Od takrat je minilo 17 let in postopoma sem napredoval ter osvajal tehnike, ki so potrebne za takšne potope To pa nikakor ni mogoče, brez velike ljubezni do športa in sistematičnega pristopa, kjer je varnost vedno na prvem mestu.

Več kot očitno je, da v tem športu ni prostora za napake. Katere pa so najbolj pogoste napake, ki jih delajo na tem področju začetniki? Katere napake pa delajo športniki v svetovnem vrhu, saj vedno znova zasledimo kakšno vest, da se je kakšen freediverski prvak spet smrtno ponesrečil?

Samo Jeranko: Prosto potapljanje je eden najbolj varnih športov. Razlog je v tem, da med potopom nisi odvisen od opreme. Prav tako lahko skoraj vse stvari kontroliraš sam in vse kar ti ostane je popolna osredotočenost na izvedbo potopa. Hočem povedat, da je zelo malo faktorjev, ki jih ne moreš imet pod kontrolo in večino njih lahko predvidiš že pred potopom. Povsem druga situacija pa je med podvodnim ribolovom, ki ga večina povezuje s prostim potapljanjem. To je velika zmota, saj gre za dve povsem različni aktivnosti. Pri prostem potapljanju smo osredotočeni nase, medtem ko pri podvodnem ribolovu poskušamo ulovit ribo, ki prevzame večji del naše pozornosti. Zato so nesreče najbolj pogoste ravno med podvodnimi lovci. Napake, ki jih delajo začetniki so napačno dihanje pred in po potopu ter pretiravanje. V 25 letni zgodovini tekmovanj je bila le ena nesreča s smrtnim izidom in še ta zaradi notranjih poškodb, katerim je tekmovalec podlegel šele po potopu. Tragične posledice pa lahko skoraj vedno preprečimo tako, da se držimo najbolj pomembnega pravila in to je “NIKOLI SE NE POTAPLJAJ SAM”!

Bi lahko trdil, da je ravno ta izredno mala toleranca za napake v kombinaciji z ekstremnim dosežkom ta, ki omogoča “totalni odklop”, ta občutek svobode, miru ali ekstaze, zaradi katerega ljudje vztrajajo v tem športu? Kakšen je tvoj pogled na to?

Samo Jeranko: Sam v prostem potapljanju ne vidim nič kaj ekstremnega. Občudujem podvodni svet in možnost premikanja v 3D prostoru. Prav tako je občutek breztežnosti nekaj najlepšega kar sem do sedaj doživel. Če želim, da so ti občutki vse daljši in daljši moram poskrbet za varnost in ustrezno pripravo.

Pri potopu v takšne globine gre za totalni nadzor mnogih faktorjev. Pretirano izločanje adrenalina verjetno ni ravno priporočljivo. Kako umiriš um in telo tik pred potopom, ali se ta postopek začenja že mnogo prej?

Samo Jeranko: Osredotočim se na posebno tehniko dihanja, ki sem jo razvil za pripravo na potope. Na ta način postopoma umirim vse procese v svojem telesu in zmanjšam možnost izločanja adrenalina. Lahko bi rekel, da pred štartom padem v trans.

Z apneo je tedno povezano obvladovanje raznih dihalnih tehnik in seveda, da človek pred potopom do konca “nafila” telo s kisikom. Pri Wim Hof metodi obstaja nevarnost, da človek, ko se tako napolni organizem, lahko pade v nezavest. Obstaja tu podobna nevarnost? Če obstaja ta nevarnost, kako se potem ta nadzira?

Samo Jeranko: Ne poznam teorije, ki jo zagovarja Wim Hof a dejstvo je, da se vsi rezervoarji kisika v našem telesu napolnijo v 20s po potopu. Če nadaljujemo z intenzivnim dihanjem pridemo v režim hiperventilacije, ko iz telesa pričnemo izločat velike količine CO2. S tem ko pada CO2, postane kri postopoma bazična, kar sproži Bhorov efekt. Njegova posledica je, da postane vez med hemoglobinom in kisikom tako močna, da se kisik ne more več odcepit in porabit za celično dihanje. Ekstremna situacija je nezavest, a ne zato ker bi se organizem tako napolnil s kisikom temveč zato, ker ga možgani ne morejo uporabit za svoje delovanje.

Slišal sem, da je možno s posebnimi tehnikami doseči podobne učinke, kot jih dosegajo ljudje, ki zaužijejo DMT in da telo celo sam proizvaja DMT. Lahko morda poveš nekaj o tem?

Samo Jeranko: Po vsakem potopu sem najsrečnejši človek na svetu in to opazim tudi pri ostalih. Prosto potapljanje in refleksi ki se sprožajo spodbujajo izločanje seratonina. Zato mnogi pravijo, da jih prosto potapljanje enostavno zasvoji 🙂

Na kaj morajo ljudje paziti, ko izbirajo svojega trenerja ali inštruktorja za apneo, da ne riskirajo življenja zaradi nestrokovnosti šarlatanov, ki jim je pomemben samo zaslužek?

Samo Jeranko: Zelo pomembna sta izobrazba in reference inštruktorja. Največjo težo posamezniku pa dajo izkušnje, ki jih nekdo pridobi skozi leta treninga in učenja. Sam sem več kot 10 let tekmovalno treniral plavanje, nato pričel s prostim potapljanjem, kjer sem aktualen svetovni podprvak v globinskih disciplinah. Šport je moj način življenja in veliko časa posvetim tudi znanstvenim raziskavam, kjer se vključujem v različne projekte. Z velikim veseljem na koncu svoje izkušnje delim med ostale zato organiziram številna predavanja in izobraževanja.

Kakšni so tvoji načrti za prihodnost? Kje lahko ljudje izvedo več o tebi in tvojih tečajih?

Samo Jeranko: Želim ustvariti sistem, ki bo vsakemu omogočal varne in uspešen trening prostega potapljanja. Z znanjem in ekipo, ki mi stoji ob strani verjamem, da mi bo to uspelo. Več o meni in tečajih, ki jih organiziram pa lahko preberete na www.apnea.si in moji Facebook strani Samo Jeranko, preko katere me tudi najlažje kontaktirate.

***

Odpiram vrata vsem tistim, ki bi se radi učili novih gibalnih veščin (borilne veščine, naravna gibanja, osnove gimnastike, dihalne vaje, kopanje v ledeni vodi, meditacija v gibanju…). Interesenti, ki bi bili radi lepi samo poleti, me ne zanimajo. Na individualnih urah poučujem namreč samo ljudi, ki jih zanima širjenje gibalnih horizontov in razvijanje gibalnih sposobnosti preko osvajanja novih gibalnih znanj. Moje delo poteka na dolgi rok, ker ne verjamem v instant rešitve in ker s poučevanjem spreminjam življenjski slog posameznika. Več informacij dobite, če mi pišete semkaj: roartdoo@gmail.com

Lep pozdrav,

Robert Lisac

Podobni članki:

 

Pin It on Pinterest

Share This