Kako pomembno je spanje, ugotovimo, kadar spimo premalo. Leta 2009 sem imel osebno izkušnjo večmesečnega kroničnega pomanjkanja spanja. Posledice so bile zame dokaj hude in zelo opazne v mojem vsakdanjiku.

Ker smo v razvitem svetu dosegli, da je fizično mučenje medijsko in drugače proglašeno za neetično in nezaželeno, se nekatere države namesto njega poslužujejo t.i. belega mučenja. Kaj sploh je belo mučenje?

Gre za mučenje, kjer niso neposredno vidne fizične posledice takega mučenja.  Z deprivacijo spanja je možno elegantno duševno in tudi fizično zlomiti največje silake. Sam nisem ravno silak, a sem izkusil kar nekaj znakov belega mučenja, ki sem si ga sam ustvarjal s svojo nevednostjo glede dejavnikov, ki vplivajo na kakovost spanja. Če imate težave s spanjem tudi vi, boste morda prepoznali kakšno napako, ki jo redno ponavljate tudi sami.

Pa gremo po vrsti:

Prva napaka: V nočni izmeni sem pil kavo.Znanstveniki trdijo, da se kofein v telesu zelo počasi razgrajuje in da je zaradi tega priporočljivo zadnjo kavo spiti v dopoldanskem času, če imate normalne delovne ritme in delate podnevi. V nočni izmeni sem kavo pil, ko je bilo najhujše, torej okoli 3. ali 4. ure zjutraj, bistveno preblizu mojega potencialnega časa za spanje, ki naj bi se pričel okrog 7. ure.

Druga napaka: Domov sem odhitel s kolesom. Ker sem želel čim prej v posteljo, sem domov gonil kar se da hitro. Pravijo, da naj bi se zadnja intenzivnejša fizična aktivnost zgodila okoli 4 ure pred spanjem. Ko sem še treniral judo, sem prav tako opažal, da sem kljub utrujenosti zelo težko zaspal, če so bili večerni treningi zelo naporni.

Tretja napaka: Doma si nisem dovolj zatemnil spalnice, ker za to nisem imel pravih možnosti. Danes vem, da med spanjem ne zaznava svetlobe samo oko, temveč tudi koža.

Četrta napaka: Okolje je bilo hrupno. Še posebno v poletnem času so se moji sosedje pridno spolno udejstvovali, obnavljali kopalnice, prestavljali pohištvo in podobno, kar je dodatno oteževalo moje spanje.

Peta napaka: V poletnem času je bilo moje stanovanje prevroče za spanje.

Kot posledico sem po nekaj mesecih razvil motnje koncentracije. Težko sem oblikoval bolj kompleksne stavke in možgani so mi delovali izredno počasi. Ves čas sem bil utrujen in brez energije in zaradi zgoraj naštetih napak sem spal bistveno premalo, hkrati pa je bilo moje spanje večkrat prekinjeno.

Najhuje pa je bilo to, da kljub neznanski utrujenosti pogosto precej časa sploh nisem mogel zaspati, kar pripisujem preveliki svetlobi v prostorih, kjer sem spal, pa tudi mojim kolesarskim šprintom na poti domov in seveda kavi ob nepravem času. Ko sem se po nočni izmeni končno spravil v horizontalo, sem bil poln adrenalina, ki pa ni ravno prijatelj zaspanega človeka.

Če se borite z nespečnostjo in če imate težave s spanjem, vam svetujem:

  1. Pijte kavo samo dopoldne in omejite vnos kave na eno do dve skodelici na dan.
  2. Zadnja intenzivnejša fizična aktivnost naj se zaključi približno štiri ure preden greste v posteljo.
  3. Zatemnite si spalnico, kolikor le morete. Pomagate si lahko tudi s spalno masko za oči.
  4. Poskrbite za to, da odstranite vplive hrupa, kolikor se le da. Kadar je vir hrupa vaš sosed, ki kosi travo, ali delavci, ki pokrivajo streho sosednje hiše, je včasih potrebno zamašiti ušesa z ustreznimi čepki. Nekateri so presenetljivo učinkoviti. Res pa je, če imate za soseda bobnarja, vam v tem primeru tudi čepki ne bodo pomagali in vam preostane samo preselitev soseda ali vas samih v spanju prijaznejše okolje.
  5. Temperatura spalnice naj bo bistveno nižja od tiste v dnevni sobi. Nekateri strokovnjaki svetujejo okoli 18 stopinj celzija.

Na letošnjem dopustu na Hrvaškem sem prav tako naredil tri od zgoraj opisanih napak, vendar ne po lastni krivdi. Ob petih zjutraj me je prebujal lokalni petelin. Prvi teden sem to še nekako prenašal. Drugi teden mi je počil film in sem začel vstajati ob petih zjutraj, da sem nagnal petelina na drugi konec parcele in s tem na drugo stran hiše. Težava je bila v tem, ker so moji jutranji kratkotrajni, a intenzivni joggingi za petelinom spet naredili svoje.

Iz vidika spanja je nespametno hoditi na dopust poleti, ko so temperature na morju še višje kot doma, kjer slovenski vikend glasbeniki krulijo svoj repertoar pesmi v sosednji barki ali v baru nasproti bungalova. Kofetkanje, tudi popoldansko, je pogost običaj na dopustu in če hodimo pred spanjem še v fitnes ali na nočno kopanje, smo tudi pečeni.

Odkar se trudim upoštevati zgornje smernice za boljše spanje, se mi je kakovost spanja dejansko izboljšala in upam, da se bo izboljšala tudi vam, pa lahko noč! 😉

***

Odpiram vrata vsem tistim, ki bi se radi učili novih gibalnih veščin (borilne veščine, naravna gibanja, osnove gimnastike, dihalne vaje, kopanje v ledeni vodi, meditacija v gibanju…). Interesenti, ki bi bili radi lepi samo poleti, me ne zanimajo. Na individualnih urah poučujem namreč samo ljudi, ki jih zanima širjenje gibalnih horizontov in razvijanje gibalnih sposobnosti preko osvajanja novih gibalnih znanj. Moje delo poteka na dolgi rok, ker ne verjamem v instant rešitve in ker s poučevanjem spreminjam življenjski slog posameznika. Več informacij dobite, če mi pišete semkaj: roartdoo@gmail.com

Lep pozdrav,

Robert Lisac

Vesel bom, če všečkate: facebook O TELESU

 

Podobni članki:

Pin It on Pinterest

Share This