Zimski čas je primeren za to, da se umirimo, da se zazremo vase, da naredimo analizo preteklega leta in seveda, da začrtamo smer, v katero bi radi šli v prihodnjem letu. Vedno bolj spoznavam, na kako moder način poteka vse v naravi in zato se mi zdijo poskusi človeka, da prelisiči naravo, da si jo podredi, da jo nadgradi, tako smešni in nesmiselni. Če v naravi poteka vse v nekih ciklih, je smiselno, da jih poskušamo upoštevati tudi na gibalni ravni. Če smo celo leto veliko zahtevali od našega telesa, je prav, da mu v tem času damo čas za počitek in regeneracijo. Ali to pomeni, da je potrebno z vadbo popolnoma prenehati? Niti ne, samo fokus naj bo usmerjen morda bolj na:

– razvajanje
– počasnejši tempo izvajanja vaj
– drugačne oblike gibanja


Razvajanje

Zame razvajanje pomeni, da si privoščim kakšno masažo. Pri vrsti masaže niti nisem tako izbirčen, paše mi klasična, tajska, pa tudi japonske variante so mi všeč.

Ker vse to stane kar nekaj denarja, se pogosto poslužujem tudi najbolj poceni in najbolj okroglega maserja daleč naokoli. Gre za dokaj trdo in kompaktno gumijasto žogo (tudi tenis žogice so primerne za tovrstno masažo), ki jo s telesom stisnem ob steno in si s premikanjem telesa v raznih smereh zmasiram moje kritične točke kot so vrat, področje okoli lopatic in stegenske mišice. Okrogli maser je zakon, ker nikoli nič ne zaračuna. Zato ga imam vedno v torbi.

Pri tovrstni masaži je potrebno upoštevati nekaj pravil:

– Ne masiramo hrbtenice, torej ne pritiskamo z žogo na vretenca. Masiranje levo in desno od vretenc pa je seveda dovoljeno.

– Ta točkah, kjer začutite “vozle”, dlje časa vztrajajte z masažo in to področje z občutkom obdelajte.

– Kadar hočete obdelati neko zelo majhno področje, je možno, da zelo majhna žogica lahko naredi več kot tenis žogica. Uporabljal sem tudi že žogice velikosti žogic za golf.

Počasnejši tempo izvajanja vaj

Zahodnjaki ves čas razmišljamo o konstantni gospodarski rasti, ki mora letno znašati med 2 do 3 %. Podobno razmišljamo o telesu. Ni možno v nedogled večati kilažo uteži ali višati število ponovitev neke vaje, pa vedno hitrejši tudi ne more biti, ker bi sicer vsak človek vsak dan podirati svetovne rekorde. Dajmo kdaj usmeriti pozornost v kakovostno izvedbo nekega giba, neke vaje, neke tehnike. Pred leti sem imel obdobje, ko sem vadil bioginastico. Ne, nisem bil na tečaju pri Orlandu Caniju (razlaga bioginastice: https://vimeo.com/108677005), sem pa prečesal ves internet in vadil sem to, kar sem pač našel. Gibe sem vadil zelo počasi, z zavedanjem, da sem lahko ves čas sproščeno dihal, sproti sem se trudil izklapljati mišice, ki jih pri gibanju nisem potreboval in če bi vse to počel hitro, vsega tega ne bi mogel nadzirati in vaditi. Zanimiv stranski učinek te vadbe je bil, da sem takrat na treningih z lahkoto opravil tudi s težjimi in boljšimi borci.

Korak nazaj glede hitrosti izvedbe določenih gibov ali vaj ni nujno samo korak nazaj, lahko je tudi zalet. Meni osebno je razvoj zavedanja telesa zelo pomemben, kajti s tem, ko se ga zavedamo, ga lahko tudi bolj učinkovito uporabljamo. Lažje se telesa zavedamo, ko izvajamo stvari res počasi (če to tehnika, gib ali vaja sploh dopušča). Svojim borcem sem pogosto dajal nalogo, da naredijo judo padec naprej, vendar zelo počasi. Kadar sem želel to vajo še začiniti, so morali med celotnim padcem še žvižgati in držati enakomeren ton, kar pa sploh ni lahko!

Drugačne oblike gibanja

Več desetletij sem se ukvarjal pretežno z borilnimi veščinami in športi, če se vmes ne bi ukvarjal tudi še s plezanjem, pohodništvom, plavanjem, badmintonom, kolesarstvom in še čem, bi se mi verjetno zmešalo. Isto si lahko začinite gibalno življenje tudi vi. Pa še to, kje piše, da morate vztrajati celo življenje v samo eni športni panogi? V gibalnem smislu so dovoljene ločitve, pa tudi varanje in swinganje ni slabo. Sam sem imel kar slabo vest, ko sem za nekaj let opustil borilne športe in veščine, ampak je bilo prav, da sem to storil, saj sem se vmes zato naučil veliko drugih zanimivih stvari. Po 31 letih v borilni sceni sem preprosto potreboval “počitnice” od blazin, ringov in telovadnic. Te počitnice so pred dvemi leti minile, saj me je spet zamikalo poučevanje, v katerem sem vedno zelo užival.

Lep gibalni pozdrav,

Robert

***

Odpiram vrata vsem tistim, ki bi se radi učili novih gibalnih veščin (borilne veščine, naravna gibanja, osnove gimnastike, dihalne vaje, kopanje v ledeni vodi, meditacija v gibanju…). Interesenti, ki bi bili radi lepi samo poleti, me ne zanimajo. Na individualnih urah poučujem namreč samo ljudi, ki jih zanima širjenje gibalnih horizontov in razvijanje gibalnih sposobnosti preko osvajanja novih gibalnih znanj. Moje delo poteka na dolgi rok, ker ne verjamem v instant rešitve in ker s poučevanjem spreminjam življenjski slog posameznika. Več informacij dobite, če mi pišete semkaj: roartdoo@gmail.com

Podobni članki:

Pin It on Pinterest

Share This