Številne borbe z mojimi učenci so terjale svoj davek. Začele so me pestiti težave s hrbtenico in le redko sem zaradi bolečin lahko spal več kot šest ur na noč. Glede na moj urnik in vse obveznosti je to zame bilo premalo spanja. Spomnil sem se besed mojega profesorja za orodno telovadbo na fakulteti za šport. Priporočal nam je, naj se vsak dan vsaj enkrat nekje primemo za kakšno vejo ali drog tako, da preprosto sproščeno bingljamo. Zato sem tudi kupil gimnastične kroge, saj omogočajo bingljanje v kontroliranih okoliščinah in če imate možnost, vam priporočam, da storite isto. Od kar zavestno visim na krogih in raznih vejah, so moje nočne bolečine v predelu hrbtenice več ali manj izginile. Če želite poskusiti še vi, si lahko preberete spodnja navodila:

  1. Ko se primete za drog, vejo ali kakšno drugo reč, zavestno sprostite hrbtenico. Med visenjem boste ugotovili, da jo lahko še na mnogih mestih dodatno in še bolj sprostite. Na ta način lahko “preskenirate” celotno hrbtenico, če je treba, večkrat in sproti odpravljate napetosti.
  2. Pomembno je, da pri visenju sproščeno dihate. Če bingljate na drogu kot “zakrčen” klop, delate nekaj narobe.
  3. Čas visenja prilagodite svojim zmožnostim. Za nekoga je dovolj 10 sekund visenja, kakšnega plezalca bo pa verjetno treba naklestiti, da končno spusti drog ;-). Po domače povedano, poslušajte svoje telo in ne svoj ego.
  4. Naj visenje postane vaša navada, ne glede, koliko ste stari, saj gre za najbolj osnovne oblike gibanja. Ko se vračam s kolesom ali avtom domov, se skoraj dnevno primem lipine veje, saj čudovita lipa krasi naše dvorišče in to danost je treba izkoristiti. Če se sprehajate mimo igrišč, boste gotovo našli kakšno igralo, kjer se lahko obesite. Če zahajate v gozd pa priložnosti, da boste našli pravo vejo za to vajo, ne bo manjkalo.
  5. Pristanek na tleh naj bo mehak, da ne izničite že ob pristanku prijetne občutka raztega hrbtenice.
  6. Če se ne morete držati na veji, ker nimate dovolj moči, poiščite vejo, ki je nižja in se obesite tako, da so vaše noge v stiku s tlemi. Postopno prehajate med visenjem v vedno nižji počep, do tiste točke, ko se lahko še držite.
  7. Če vam je normalno visenje premalo, lahko poskusite viseti samo z eno roko ali pa tekom visenja izmenjujete roko, ki se drži droga ali veje. Takšen razteg je zelo intenziven in ni za vsakogar. Če je razteg premočan, ga lahko uravnavate tako, kot je opisano v šesti točki.

dscn3726

Moja dežurna lipa, na kateri skoraj dnevno bingljam. Tukaj vidite inačico visenja z obema rokama.

dscn3728

Inačica visenja, kjer se držite samo z eno roko.

K članku me je navdihnil Metod Horjak, nekdanji plezalec in trener, ki je v intervjuju, ki si ga lahko preberete  TUKAJ! Poudarjal tudi pomembnost visenja. Seveda tudi tukaj veljajo vsi trenažni principi postopnosti in sistematičnosti, ki jih je treba pri tovrstnem gibanju upoštevati. Kdor bi rad šel še korak dlje, si lahko na vrtu ali doma namesti razna igrala, ki takšno visenje omogočajo.

Posnel sem tudi filmček o visenju, ki si ga lahko ogledate tukaj:

Če želite, se lahko naročite na moj Youtube kanal, kjer lahko pričakujete še precej več vsebin, da boste lahko bolj varni, fit in pripravljeni. Kako? Kliknete na youtube filmček in nato kliknete na gumbek NAROČI / SUBSCRIBE  pod filmčkom. Če želite biti obveščeni, ko naložim spet nov filmček na Youtube, pa kliknite še na zvonček.

Lp Viseči Robert 😉

 

Podobni članki:

Pin It on Pinterest

Share This